Coraz więcej Polaków zastanawia się nad montażem instalacji zbiornikowej na gaz płynny. Przemawiają za tym głównie względy finansowe, niemniej i aspekt ekonomiczny odgrywa w tym kontekście bardzo ważną rolę.
Dlaczego warto ogrzewać dom gazem płynnym?
Jak podkreślają klienci firmy Amerigas, jednego z najważniejszych dostawców gazu płynnego na rynku polskim, na ogrzewanie domu gazem płynnym warto postawić z wielu powodów. Przede wszystkim jest to rozwiązanie ekologiczne, które nie szkodzi naturalnemu środowisku. Gaz płynny spala się prawie w całości, jest zatem bardzo efektywnie wykorzystywany. W procesie spalania nie powstają substancje zanieczyszczające środowisko. Nie wolno również zapomnieć o tym, że dobrej jakości gaz płynny jest paliwem wydajnym i wysokokalorycznym. Zawartość jednego zbiornika wystarcza na długo i służy nie tylko do ogrzewania domu, ale też podgrzewania wody i zasilania urządzeń gazowych takich jak np. kuchenka.
Od czego zależy cena instalacji zbiornikowej?
Ceny gazu płynnego, które nie są odgórnie regulowane, to jedna z największych zalet, jakim odznacza się ogrzewanie gazowe. Cena instalacji zależy od paru istotnych czynników. Kluczowe znaczenie w tym kontekście mają pojemność i rodzaj zbiornika. Na potrzeby gospodarstw domowych stosowane są małe zbiorniki, co ma ten plus, że nie trzeba się starać o pozwolenie na budowę – nie jest ono konieczne przy zbiornikach o pojemności nieprzekraczającej 7 m3. Jeśli natomiast chodzi o rodzaj zbiornika, to modele naziemne są przeznaczone na większe posesje o wysokim poziomie wód gruntowych. Zbiorniki podziemne stosuje się natomiast raczej na mniejszych działkach – pod warunkiem, że poziom wód gruntowych jest tu niski. Montaż i konserwacja zbiorników podziemnych kosztują więcej, ale z drugiej strony takie zbiorniki nie ingerują w przydomowy krajobraz i pozwalają zagospodarować przestrzeń na wiele sposobów. Każdy, kto pragnie ogrzewać swój domu gazem płynnym, musi przeprowadzić niezbędne kalkulacje pokazujące, czy w danym przypadku to się opłaca.